Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo istotna w wielu zakładach pracy jest odzież robocza. Wiele osób ją wyśmiewa i uważa za straszną, niemodna i wstydliwa, jednakże, aby pracować w kuchni, w piekarni, cukierni, na halach produkcyjnych, budowie, warsztacie, czy innych podobnych miejscach, trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli nosić odzież ochronną – przede wszystkim dla własnej wygody, bezpieczeństwa oraz zachowania higieny.

Najczęściej noszona jest odzież gastronomiczna, ponieważ w branży spożywczej trzeba po prostu ją nosić, ponieważ takie są przepisy, które obowiązują od lat. Profesjonalna odzież gastronomiczna jest wykonywana z materiałów, które chronią pracowników przed szkodliwymi substancjami i czynnikami oraz zapewniają, ze do jedzenia, czy też do produkowanych towarów nie dostaną się ich włosy lub inne paproszki. Takie są wymogi higieniczne i nic się z tym nie da zrobić. Wszyscy pracownicy, przed wejściem na halę są kontrolowani, czy są stosownie ubrani. W kuchni panują niebezpieczne warunki, dlatego tak ważna jest odpowiednia bluza kucharska, która będzie wykonana z ognioodpornych materiałów, ponieważ w kuchni bardzo łatwo o poparzenie lub zapalenie się od palnika. Dla swojego bezpieczeństwa, taką odzież powinni nosić szefowie kuchni, kucharze i ich pomocnicy, ponieważ w wielu przypadkach bluza kucharska może uratować życie. Noszenie takich ubrań jest wymagane w największych restauracjach i firmach cateringowych. W podrzędnych barach nikt na to nie zwraca uwagi do czasu kontroli.

Również w zawodach, które nie mają nic wspólnego z jedzeniem nosi się ubrania ochronne. Na przykład w warsztatach, czy też na budowie wykorzystywane są kombinezony robocze, które ochraniają prywatne ubrania robotników. Dzięki temu, brudzi się tylko kombinezony. Nie mają one jakiś wielkich walorów ochronnych, jednakże często ułatwiają pracę, ponieważ mają wiele kieszeni, do których można wkładać wiele potrzebnych rzeczy. Warto nosić odzież ochronną w pracy.