Wybór rodzaju dachu nie jest wcale oczywisty. W czasie podejmowania decyzji dotyczącej tego bardzo ważnego elementu budynku należy brać pod uwagę kilka istotnych czynników.

W przypadku domów jednorodzinnych największą popularnością cieszą się tradycyjne, strome dachy. Dachy płaskie są rozwiązaniem często wybieranym w przypadku budynków użytkowych, czy komercyjnych takich jak biurowce. W przypadku takiego rozwiązania trzeba liczyć się z tym, że płaski dach jest jednocześnie również ostatnim stropem. Z tego powodu musi być wyjątkowo dobrze ocieplony oraz zaizolowany. Tego typu dachy są często wykorzystywany w krajach śródziemnomorskich, gdzie panuje raczej łagodny klimat.

Dla części osób znaczenie ma także estetyka. Za wyborem płaskiego dachu często przemawiają głównie powody architektoniczne. Celem stosowania takiego rozwiązania może być np. stworzenie domu inspirowanego architekturą z basenu Morza Śródziemnego. Jest to także popularne w przypadku domów utrzymanych w modernistycznym stylu i nowoczesnych budynkach.