Od lat istnieje widoczna przewaga humanistów nad umysłami ścisłymi. Przedmioty takie jak historia czy języki są o wiele łatwiejsze w przyswojeniu, ale niestety nie dają zbyt dużych możliwości rozwoju w dalszym życiu.

Jeśli chcemy znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę, to warto zainteresować się dziedzinami ścisłymi. Są to przykładowo matematyka lub informatyka. Jednakże przyswajanie wiedzy z tego zakresu nie jest łatwe dla każdego człowieka. Zdecydowanie szybciej takie informacje są pochłaniane przez tzw. „ścisłowców”. Duże znaczenie ma tu aspekt genetyczny oraz rozwój ludzkiego mózgu. Niestety na większość pytań o to, dlaczego niektórzy rodzą się z naturalną skłonnością do łatwiejszego przyswajania wiedzy matematycznej, nie ma jeszcze naukowej odpowiedzi.

Z uwagi na to, że trudność chociażby programowania jest o wiele większa niż jakiejkolwiek nauki z zakresu humanistyki, to przewaga artystów nad ścisłowcami utrzyma się jeszcze przez wiele lat. Zmienić może to tylko ciągły, nieprzerwany rozwój dziedzin takich jak nanotechnologia, medycyna oraz wszelkiego rodzaju inżynieria i jej pochodne.