Budowa z tak zwanym generalnym wykonawcą jest bardzo kuszącym rozwiązaniem. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim duża wygoda i uproszczenie wielu kwestii.

Jednocześnie w przypadku budowy domu przeznaczonego na własne potrzeby warto jest brać pod uwagę możliwość samodzielnego przeprowadzenia całej inwestycji. Oczywiście wymaga to czasu, jednak przekłada się na pewne korzyści. Zalety takiego podejścia to samodzielny wybór wszystkich materiałów, a także aranżacji wnętrza i otoczenia domu. Dzięki temu można zaplanować wszystko idealnie zgodnie z własnymi potrzebami i wymaganiami. Jednocześnie jednak w przypadku takich prac należy posiadać przynajmniej minimalną wiedzę z zakresu budownictwa. Dlatego należy liczyć się z koniecznością zdobycia dodatkowej wiedzy.

Trzeba także brać pod uwagę, że w przypadku braku wiedzy i zaangażowania w budowę, samodzielne nadzorowanie inwestycji może zmienić się w chaos. Liczne błędy spowodują wzrost kosztów inwestycji i konieczność dokonania wielu różnych poprawek.