Niektóre z ciekawych projektów domów wyróżniają się płaskim dachem. Jest to interesujące rozwiązanie, które jednak spotyka się z bardzo umiarkowanym zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy prawie zawsze wybierają dachy skośne.

Istnieje kilka przyczyn takiej sytuacji. Część osób po prostu lubi tradycyjne, klasyczne domki ze spadzistym dachem, które sprawiają miłe, przytulne wrażenie. Jednocześnie dachy płaskie mogą kojarzyć się z niezbyt interesującą architekturą preferowaną w czasach ubiegłego ustroju. Budowane wtedy domy często miały płaskie dachy, jednak poza tym nie prezentowały się zbyt ciekawie.

Istnieje jednak jeszcze jedna ważna przeszkoda, która nie ma wiele wspólnego z gustami estetycznymi. W wielu gminach plany zagospodarowania przestrzennego nie zezwalają na budowę domu jednorodzinnego z płaskim dachem. Osoby, które kupią działkę budowlaną w takim miejscu, niestety będą musiały dostosować się do obowiązujących przepisów i spełnić wszystkie wymagania, które z nich wynikają.