Rozwój Internetu sprawił, że bankowość internetowa stała się normą. Dzisiaj chyba każdy korzysta z możliwości przelewania pieniędzy online i sprawdzania w każdym momencie stanu swojego konta. Jest to wygodne, praktyczne i zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Nie trzeba już stać w kolejkach do banku, żeby zlecić przelew bądź wykonać inną operację finansową. Bankowość internetowa zdecydowanie odniosła sukces, więc nie ma nic dziwnego w tym, że banki postanowiły poszerzyć swoją ofertę usług online i wprowadziły, tzw. e-lokaty.
Czym różni się e-lokata od lokaty tradycyjnej?

E-lokaty uznawane są aktualnie za najlepsze lokaty na rynku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ich założenie jest szybkie, wygodne i zazwyczaj takie lokaty bankowe są lepiej oprocentowane od tych, które zakładamy w placówce banku. Przeglądając jakikolwiek ranking lokat można zauważyć, że oprocentowanie lokat online jest często atrakcyjniejsze od oprocentowania innych lokat. Często lokaty zakładanie przez Internet charakteryzują się krótkim czasem trwania, a ten fakt ma również znaczenie dla wielu osób. Nie lubimy przecież zamrażać swoich pieniędzy i długo czekać na możliwość korzystania z włożonego kapitału wraz z odsetkami. W przypadku e-lokat w każdej chwili możemy sprawdzić co dzieje się z naszymi pieniędzmi, a to daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Zalety e-lokat?

Porównanie lokat bankowych z dostępem tradycyjnym i online pokazuje, że głównymi zaletami e-lokat jest czas ich trwania, możliwość swobodniejszego zarządzania oszczędnościami oraz atrakcyjne oprocentowania. Decydując się na lokatę internetową nie musimy także posiadać dużych oszczędności, a to z całą pewnością też jest zaleta. Nie trzeba bowiem mieć tysięcy oszczędności, żeby założyć lokatę. W niektórych bankach minimalny kapitał wynosi pięćset bądź tysiąc złotych, więc są to kwoty, które praktycznie każdemu pozwalają zaoszczędzić. Możliwość założenia jednodniowej lokaty online również jest plusem, ponieważ każdego dnia zarobione przez nas pieniądze przynoszą zysk i nie musimy się obawiać, że stracimy płynność finansową. Jednak jednodniowa lokata nie przyniesie takiego zysku jak lokata założona na dłuższy termin.

Ogromną zaletą lokat online jest z całą pewnością także fakt, iż dzięki dostępowi do Internetu możemy założyć lokaty bankowe nawet w bankach, które nie posiadają swojej placówki w miejscowości, w której mieszkamy. Nie jesteśmy więc skazani jedynie na ofertę banków, które znajdują się w naszym mieście. Możemy też założyć lokatę w każdej chwili, bez konieczności wychodzenia z domu.
Czy e-lokaty są bezpieczne?

Wiele osób zapewne nadal się zastanawia czy lokaty bankowe zakładane przez Internet są bezpieczne. Boimy się hakerów i nieodpowiedniego zabezpieczenia ze strony banku. Jednak nie ma się czego obawiać. Taka lokata jest tak samo bezpieczna jak lokata założona osobiście w placówce banku. W razie obaw można skontaktować się z doradcą lub pójść do banku i porozmawiać na temat lokaty, którą chcemy założyć.