Dinozaury to jedne z tych stworzeń, które wzbudzają w dzieciach szczególne emocje. Początkowo zupełnie nieznane, niemożliwe do obejrzenia na żywo, są fantastycznymi zabawkami dla maluchów w dowolnym wieku. Szczególnie lubią je chłopcy, choć w dziewczynkach dinozaury również budzą fascynację.

Jednymi z bardziej cenionych są figurki dinozaurów proponowanych przez niemiecką markę Schleich. Mimo to, nie jest ona jedynym producentem tego typu zabawek. W asortymencie wytwórców figurek tych prehistorycznych zwierząt znajdziemy, przede wszystkim, największego z dinozaurów, czyli tyranozaura rexa, w skrócie znanego jako T.Rex. Poza tym, nie zabraknie również innych dinozaurów. Wśród kolekcji Schleich możemy wymienić, między innymi, brachiozaura, pterozaura czy triceratopsa zdjęcia dla dorosłych.

Modele samochodów metalowych to z kolei jedne z ulubionych zabawek chłopców w różnym wieku. Dla dorosłych mężczyzn wielokrotnie okazują się silną pasją tworząc fantastyczne kolekcje. Wśród wielu marek wytwarzających tego typu asortyment, jedną z bardziej cenionych jest niemiecka firma Minichamps.

W jej ofercie znajdują się głównie samochody metalowe i motocykle wyścigowe, ale też auta osobowe, a nawet modele samochodów, których już dawno nie można ujrzeć na drogach. Inną, znaną marką jest Siku. W swojej ofercie ma nie tylko samochody osobowe, ale też pojazdy rolnicze, budowlane, specjalistyczne oraz modele samolotów i helikopterów, a nawet kolejek.

Chiński producent IXO stawia na modele aut sportowych. Ma ona licencję na wytwarzanie wyścigowych wersji zminiaturyzowanych aut Ferrari. Wspomniane firmy produkują samochody metalowe, jednak do wytwarzania używa się też elementów gumowych i plastikowych dodających realizmu poszczególnym modelom.