Jest związany z pływaniem od 1974 r., kiedy po raz pierwszy pojawił się na basenie Polonii Warszawa. Po 17 latach treningów wieńczonych medalami mistrzostw Polski i ukończeniu studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozpoczął pracę trenerską. Początkowo uczył pływać, a potem prowadził zawodników uczących się w szkole podstawowej wychowując kilkunastu mistrzów Polski. Jak podkreśla, najbardziej dumny jest z medali w sztafetach, bo trenując dzieci najważniejsze jest stworzenie zespołu, poświęceniu się każdemu młodemu pływakowi z osobna.
W późniejszych latach, gdy zaczął już pracę z zawodnikami starszymi, doczekał się europejskich sukcesów. Jego podopieczna, zawodniczka Polonii Ela Dąbrowska, reprezentowała Polskę w mistrzostwach Europy seniorów w 2002 r. Już po rozpoczęciu pracy w Warszawiance dochował się mistrza Europy juniorów – Adama Mączewskiego.
Jest znakomitym wychowawcą, posiadającym wielkie umiejętności pracy z najmłodszymi. Ze znakomitymi rezultatami prowadził własną szkołę pływania w Konstancinie. Jesteśmy niezwykle dumni, że udało nam się pozyskać tego znakomitego szkoleniowca, który mówi o sobie, że „poświęcił życie pływaniu”, do Akademii Pływania STEFSPORT. Ireneusz Rowiński będzie prowadził zajęcia w Wilanowie, na pływalni przy ul. Wiertniczej 26.