Łatwiejszy zarobek na wynajmie mieszkania, czy na lokacie

Już dawno minęły czasy, gdy mieszkania wynajmowały się na chwilę po dodaniu ogłoszenia i to za niebotyczne ceny, szczególnie te w dobrych lokalizacjach, w dużych miastach.

Jednakże w czasach, kiedy wszystkie dostępne środki oszczędnościowe, tracą drastycznie na wartości, warto jeszcze raz spojrzeć na możliwość zarobku na wynajmie mieszkania. Wszystkie rankingi, badania i dane analityczne opierają się na danych z lokalnych największych miast w Polsce.

Opłacalność wynajmu mieszkań zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego roku, niemniej jednak nadal oscyluje wokół satysfakcjonującego wyniku. Badania przeprowadzane przez fachowców, są obliczone na podstawie ofert sprzedaży mieszkań zamieszczanych głównie w serwisie Domiporta.pl oraz informacjach z lokalnych rynków nieruchomości. Open Finance wyliczył, że tylko w przeciągu dwóch miesięcy wartość najmu obniżyła się do 4,02 proc. z 4,18 proc. Są to jednak niewielkie wahania w porównaniu z tym co dzieje się rynku lokat od początku roku. Niestety, wynajem mieszkań jest uzależniony od spadającego oprocentowania lokat i malejącej inflacji.

Różnica pomiędzy inwestycją w lokatę i inwestycją w mieszkanie jest zasadnicza. W przypadku lokat, nasze pieniądze zamrażane są chwilowo, a zerwanie lokaty w najgorszych przypadkach, kończy się karą w postaci utraty odsetek. Mieszkania są inwestycją długoterminową wymagającą potężnego nakładu gotówkowego zarówno na zakup, jak i ewentualny remont, czy wyposażenie. Dlatego też zyski z najmu powinno się rozpatrywać w trybie długoterminowym.

Na przykładzie największych miast w Polsce i cenach mieszkań kształtujących się pomiędzy 5500- 6500 złotych, można zauważyć, że roczna rentowność netto wynosi średnio ok. 4 %. Porównując wynajem do lokat możemy łatwo określić średnie oprocentowanie roczne, po odjęciu podatków, w wysokości ok 3,75 %. Jedynie w przypadku obligacji skarbowych 10-letnich, sytuacja ma się o kilka dziesiętnych procenta lepiej niż wynajem. Podsumowując zatem, inwestor powinien dokładniej sprawdzić swoje zasoby materialne i zdecydować, który produkt odpowiada mu najlepiej.

Biorąc pod uwagę fakt kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, możemy się jedynie spodziewać, że oprocentowanie lokat spadnie. Ta sytuacja ma miejsce już kolejny raz w tym roku, a okresy stabilizacji trwają bardzo krótko. Oczywiście, spośród wszystkich ofert bankowych można znaleźć te lepiej i korzystniej oprocentowane, ale również wynajem mieszkań powinien być rozliczany w oparciu o konkretną jednostkę. Warto zauważyć, że Open Finance oparł swoje obliczenia na danych rynkowych, z uwzględnieniem 10 miesięcznego okresu najmu i odprowadzenia dodatkowej kwoty opłat dla wspólnoty.

Warto zauważyć, że przy długoterminowej inwestycji mieszkaniowej, mamy szansę doczekać momentu, kiedy ceny mieszkań zaczną znowu rosnąć. Tym samym oszczędności ulokowane w mieszkanie nie tylko będą wpływać na coroczną rentowność, ale również sama sprzedaż za odpowiednio wysoką cenę , pozwoli nam wypracować odpowiedni zysk. Niestety, takiej opcji nie posiada lokata. Jednak daje gwarancję zwrotu kapitału w 100%, bez względu na sytuację banku, czy kryzysu na rynkach.