W katalogach z projektami domów lub na stronach poświęconych architekturze można znaleźć bardzo wiele interesujących propozycji domów z płaskim dachem. Jest to ciekawa tendencja, która ma sporo zalet.

Płaski dach może być wykorzystany jako taras. Jednocześnie nadaje budynkowi ciekawy, oryginalny i bardzo nowoczesny wygląd. Niestety takie rozwiązanie architektoniczne cieszy się raczej małym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Taka sytuacja może wynikać z kilku przyczyn. Po pierwsze trzeba pamiętać, że w naszych warunkach klimatycznych bardzo duże znaczenie ma odpowiednia termoizolacja budynku. W przypadku płaskiego dachu oznacza to brak poddasza, które w naturalny sposób izoluje ostatnią kondygnację, a za tym takie rozwiązanie zmusza do zainwestowania w naprawdę dobre zabezpieczenie dachu.

Jednocześnie wiele osób wybiera skośny dach ze względów sentymentalnych. Takie domy wydają się bardziej gościnne i rodzinne. Ponieważ nawiązują swoim kształtem do bardziej tradycyjnych rozwiązań, przyciągają uwagę konserwatywnych inwestorów.