Urokliwe miejsca w Krakowie: Tyniec

Gdy planujesz odpoczynek lub romantyczny weekend warto wybrać nie tylko dyskretny hotel Kraków jest w stanie zaoferować szukającym spokoju przyjezdnym wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest Klasztor Benedyktynów w Tyńcu.

Historia opactwa sięga XI w. i ufundował je najprawdopodobniej Kazimierz Odnowiciel. Benedyktyni mieli pomagać w odbudowie państwa i Kościoła po pogańskim buncie. Powstała trójnawowa bazylika oraz zabudowania klasztorne, które wielokrotnie przebudowywano lub odbudowywano w kolejnych burzliwych stuleciach. Klasztor stał się twierdzą, która odegrała ważną rolę w historii Polski.

Opactwo mieści się na wapiennej skale, niedaleko brzegu Wisły. Z Krakowa najlepiej dotrzeć tam tramwajem wodnym, kursującym po rzece. Piękna okolica zachęca do spacerów, z klasztornych murów roztacza się niesamowity krajobraz. Oprócz zwiedzania kościoła oraz Muzeum Opactwa, na miejscu nabyć można również produkty benedyktyńskie. Kawiarnia, z której ogródka rozciąga się widok na urokliwe zakole Wisły, zachęca do spróbowania aromatycznej kawy.