Krakowski Kazimierz

Na spokojny weekend warto wybrać dyskretny hotel w Krakowie. Odwiedzający, którzy szukają ciszy szczególnie upodobali sobie Kazimierz. Stara dzielnica żydowska zachęca do odwiedzin swoimi krętymi uliczkami, licznymi kawiarniami oraz klimatycznymi restauracjami.

Nazwa dzielnicy pochodzi od imienia jej założyciela, Kazimierza Wielkiego. Początkowo było to osobne miasto, oddzielone od Krakowa nieistniejącą już dziś odnogą Wisły, na którego terenie od XV w. przenikały się kultury: żydowska i chrześcijańska. Świadectwa ich wspaniałości podziwiać można również dzisiaj w trakcie spacerów po urokliwej dzielnicy.

Odwiedzając Kazimierz warto zwrócić uwagę na kościoły (Bożego Ciała, św. Katarzyny, św. Trójcy i na Skałce) oraz zabytki kultury żydowskiej. Przy samej ulicy Szerokiej mieści się aż pięć synagog, w tym Synagoga Remuh, w pobliżu której znajduje się jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Warto również odwiedzić Plac Wolnica, pełniący niegdyś funkcję rynku Kazimierza. Znajduje się tam budynek ratusza, mieszczący Muzeum Etnograficzne. Innym miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Plac Nowy, gdzie w ciągu dnia organizowany jest targ na którym kupić można zarówno warzywa, jak i antyki. Otoczony licznymi barami, w nocy staje się centrum życia towarzyskiego.