Sky Village – Kopenhaga

MVRDV Architects we współpracy z Adept wygrali niedawno konkursu na nowy wieżowiec, który stanie w Kopenhadze.

Podczas obecnego kryzysu kredytowego, który dla większości narodowych portfeli inwestycyjnych oznacza znaczne straty, powstaje projektu o nazwie Sky Village, sprytnie wykorzystujący elastyczną siatkę, pozwalającą na zmianę projektu wedle zasad, jakie podyktowane zostaną przez rynek.

Jednostki lub „piksele” maja powierzchnię 60 metrów kwadratowych, rozmieszczone są wokół trzech głównych rdzeni, których ilość dodatkowo dodaje większej elastyczność a także umożliwia oddzielny dostęp do różnych funkcji wieżowców.

116 metrowa konstrukcja wieżowca wpisuje się w wysokościowe tradycje Kopenhagi. Na jej niższych poziomach jest wąski, Niższe poziomy są stosunkowo wąskie, to na nich znajdą się pomieszczenia biurowe. Mniejsza powierzchnia tej części budynku ma na celu zwolnienie miejsca dla placu publiczny, restauracji i wszystkich ważne miejsca na zakupy, usługi itp.

W miarę wzrostu wysokości budynek nachyla się ku północy tworząc spiętrzoną formę. To rozwiązanie ma na celu wygenerowanie większej powierzchni mieszkalnej, oraz podniebnych ogrodów, które jak mają nadzieję inwestorzy, spodoba się przyszłym kupcom.

W górnej części wieży znajdzie się hotel, który oferować będzie turystom oszałamiające widoki historycznego centrum Kopenhagi.

Fasada wieżowca pokryta będzie od podłogi do sufitu szkłem, maksymalizującym zarówno możliwości widok z wewnątrz budynku jak i dającym możliwość optymalnej penetracji wnętrza przez naturalne światło. Nie zapominajmy również o tym, że zapewni pracę dla kilkunastoosobowej ekipy czyszczącej.

Energooszczędne technologie zostaną włączone do fasady, które są tylko jedną z wielu funkcji wieżowca. Woda wylewana po kąpieli lub podczas zmywania naczyń, to od 50% do 80% wody, która zużywana jest przez gospodarstwa domowe. Ten budynek pomaga ją odzyskiwać. Należałoby jeszcze dodać, że około 40% fundamentów zrobione jest z betonu, który poddany był wcześniej recyklingowi.

Projekt położony będzie na Roskildevej, głównej tętnicy na wschód od centrum miasta i oferować będzie nie tylko standardowe place skwery itp., ale istnieją także plany, aby utworzyć tam najdłuższą na świecie ławkę. Będzie ona otoczona chronionym placem zabaw, odkryty kompleksem rekreacyjnym dla osób starszych oraz strefą piknikową, które zachęca ludzi w każdym wieku do współżycia w lokalnym gronie a nie jak to obecnie często bywa, odcinania się od niego.